My Blog

ARAŞTIRMALAR UYARMIŞTI ASLINDA

david-cameron-facepalm

Araştırmalar Uyarmıştı Aslında, Dünyanın Aksine İngilizler Cameron Hakkında Olumsuz Algıya Sahip

Son günlerde tüm dünyanın gündeminde Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) ve AB referandumu var. Halkın %51,9’nun AB’den ayrılma (Bretix) yönünde oy kullandığı kritik referandum sonucuyla birlikte, Şubat ayından bu yana İngiltere’nin AB’de kalması için kampanya yürüten İngiltere Başbakanı David Cameron istifa kararı aldığını açıklamıştı. 2005 yılından bu yana Muhafazakar Parti’nin lideri olan, bu süreçte partisiyle birlikte 2 kez seçim galibiyeti yaşayan Cameron, dünya liderleri arasında hakkında olumlu algı bulunan 3 kişiden biri.

65 ülkeden 63.976 kişi, Dünya Liderleri arasında 3. seçti

Araştırma sektörünün lider kuruluşlarından BAREM, global ortağı WIN/Gallup International ile birlikte, dünya liderlerine bakışı ortaya koyan bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye halkası BAREM tarafından gerçekleştirilen ve WIN/ Gallup International tarafından 1977 yılından bu yana yapılan yılsonu araştırmasında katılımcılara 10 dünya lideri hakkındaki görüşleri soruldu. Kasım 2015’de gerçekleşen son araştırmaya, 65 ülkeden 63.976 kişi (ülkelerin nüfusunu temsil eden) katıldı. Bu araştırma sonuçlarına göre; hakkında olumlu bir algıya/görüşe sahip olunan ilk 3 lider sırasıyla ABD Başkanı Barack Obama (%59), Almanya Başbakanı Angela Merkel (%42) ve son günlerin en çok konuşulan ismi İngiltere Başbakanı David Cameron (%37).

Ayrılmak istenilen AB ülkelerindeki popüleritesi %44

3. sırada yer alan İngiltere Başbakanı David Cameron hakkında dünyanın sadece %28’i olumsuz görüşe sahip. Cameron’un popüleritesi özellikle Güney Asya’da (%53) ve Kuzey Amerika’da (%46) çok yüksek. Cameron’un AB ülkelerindeki popüleritesi ise %44 oranında. Cameron’u en çok beğenen ülkeler arasında Çin (%65), Bangladeş (%63), Vietnam (%62), Hong Kong (%60), Finlandiya (%58), Portekiz (%58), Ukrayna (%57) ve Kolombiya (%55) yer alıyor.

Birleşik Krallık vatandaşları için ise durum farklı

Ancak, referandumda oy kullanan ve Cameron’un isteğinin aksi sonuç alınan Birleşik Krallık’ta  Cameron hakkında olumsuz görüş bildirenler olumlulardan 7 puan daha fazla. İngilizlerin ABD Başkanı Obama (yüzde 44), Fransa Cumhurbaşkanı Hollande (yüzde 6) ve Alman Şansölyesi Merkel (yüzde 5) gibi batı liderleri hakkındaki görüşleri genelde olumlu iken kendi liderleri Cameron hakkında olumsuz görüş bildirmiş olmaları (yüzde eksi 7) referandum sonucu ile paralellik gösteriyor.

Türkler Cameron’a karşı %36 oranında olumsuz

BAREM’in araştırma kapsamında Türkiye’den 1.028 kişi ile CATI yöntemiyle görüşmesi üzerine ülkemizden çıkan sonuçlar ise şöyle: Türkiye’de dünya liderlerine bakış genellikle olumsuz. Türkler düşük bir oranda olsa da en olumlu görüşü ABD Başkanı Barack Obama (%5)

ve Brezilya Başbakanı Dilma Rousseff (%1) için belirtiyor. Olumsuz görüşe sahip olunan liderler arasında İngiltere Başbakanı David Cameron da yer alıyor. Türkiye’de Cameron ile ilgili olumlu algıya sahip olanların oranı %32 iken olumsuz algıya sahip olanların oranı %36.

 

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin
Nur UsluARAŞTIRMALAR UYARMIŞTI ASLINDA