My Blog

EBEVEYNLERİN ÇOCUK OBEZİTESİ BİLİNCİ

No comments

Barem Research İstanbul’da 700 ebeveyne çocuk obezitesini sordu:

 Ebeveynlere göre çocuk obezitesinin en büyük nedeni abur cubur tüketimi

 Barem Research son yılların en büyük sağlık sorunları arasında yer alan çocuk obezitesi konusunu masaya yatırdı. Ebeveynlere göre obezitenin en önemli nedeni abur cubur tüketimi.

 Ebeveynlerin çocuk obezitesi konusundaki düşüncelerini anlamak için Ağustos ayında İstanbul’da 700 ebeveynle yüzyüze görüşülerek yapılan araştırmaya göre bütün ebeveynlerin obezitenin ne olduğu hakkında bir fikri var. Araştırmaya katılanların yüzde 50’si obeziteyi aşırı şişmanlık olarak değerlendirirken, yüzde 28’i sağlığı tehdit eden aşırı şişmanlık, yüzde 21’i ise şişmanlık olarak tanımlıyor.

Yüzde 68’i obeziteyi  dış görünüşten anlıyor

Bir çocuğun obez olup olmadığını anlamak için ebeveynler çeşitli kriterlere bakıyor.  Öncelik dış görünümde, ebeveynlerin yüzde 68’i obez olup olmadığını çocuğun görünümünden anlıyor. Boy-kilo karşılaştırması (yüzde 37), Bel çevresi ölçüsü (yüzde 24), Yağ oranı (yüzde 21), Yaşıtlarına göre en az on kilo fazlası olması (yüzde 16) ve Beden kitle endeksi (yüzde 14) obezitenin diğer göstergeleri olarak sayılıyor.

En önemli sebebi sorunlu beslenme

Görüşülen ebeveynlerin büyük çoğunluğu obeziteyi Sorunlu beslenme (yüzde 95) ve Hareketsizliğe (yüzde 72) bağlıyor.

 Beslenme sorunları arasında Abur-cubur yeme (yüzde 79) başta geliyor. Dengesiz, tek tip beslenme (yüzde 45), Doğal olmayan ürünlerle beslenme (yüzde 33), Düzensiz beslenme ve öğün atlama (yüzde 31) ve Porsiyonların büyümesi (yüzde 2) de obezitenin nedenleri arasında sayılıyor.

Hareketsizliğe gelince en çok bahsedilen neden çocukların genelde daha az hareketli olmaları (yüzde 54). Bunun yanında Bilgisayar başında (yüzde 30) ve televizyon karşısında (yüzde 3) geçirdikleri uzun süreler, Merdiven yerine asansör kullanmaları (yüzde 5), Okula servisle gidip gelmeleri de (yüzde 2) obezitenin nedenleri arasında sayılıyor.

Obezitenin genetik olduğunu, yani aileden geldiğini (yüzde 11) düşünen bir kesim de var.

Obezite fiziksel ve duygusal sorunları getiriyor

Ebeveynler obezitenin çocuklarda sağlık sorunlarına neden olduğu konusunda hemfikirler. Bu sorunlar Fiziksel (yüzde 89) ve Duygusal (yüzde 76) sorunlar başlıkları altında toplanabilir.

Fiziksel sorunlar içinde Denge bozuklukları (yüzde 54) başta geliyor. Onu Diyabet (yüzde 38), Ortopedik (yüzde 16) ve Sindirim sistemi (yüzde 16) sorunları, Kadın hastalıkları (yüzde 10), Yüksek tansiyon (yüzde 10) ve Kalp damar hastalıkları (yüzde 2) izliyor.

Duygusal sorunlarda Depresyon (yüzde 54) başı çekiyor. Kendine saygının azalması (yüzde 23), Negatif davranışlar (yüzde 22), Sosyal dışlanma (yüzde 10) ve Uyku sorunları (yüzde 5) obezite ile ilşkilendirilen diğer duygusal sorunlar olarak görünüyor.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin
Nur UsluEBEVEYNLERİN ÇOCUK OBEZİTESİ BİLİNCİ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.